اگر آینده‌ی بازاریابی آنلاین متعلق به ویدیو مارکتینگ است، آینده همین حالاست. اگر شما دارید وقت و فکر و هزینه‌تان را صرف بازاریابی ویدیویی و ساخت ویدیوهای ترغیب‌کننده می‌کنید، بدانید که در جای درستی ایستاده‌اید. ممکن است این سوالات را از خود بپرسید: آیا منابع کافی برای ساخت ویدیو در اختیار دارید؟ آیا از میان کاربرانتان تعداد درخور توجهی به ویدیو علاقمندند؟ و سوال آخر اینکه آیا این‌کار ارزشش را دارد؟ پاسخ کوتاه این است: بله.

10-video-marketing-statistics-of-2020

در این مقاله تلاش کرده‌ایم آمارهایی کلیدی از ویدیو مارکتینگ را در سال ۲۰۱۹ در اختیارتان قرار دهیم تا به شما ثابت کنیم، زمانِ درستِ پرداختن به بازاریابی ویدیو همین حالا است. این آمارهای ساده و سریع را به‌کار بگیرید تا بتوانید استراتژی‌های بهتری برای ویدیو مارکتینگ خود انتخاب کنید.

اما پیش از آنکه آغاز کنیم، اجازه دهید برایتان از انواع محتواهای ویدیویی صحبت کنیم که می‌توانید در بازاریابی محتوا از آن‌ها استفاده کنید و برای کسب‌وکارتان بازاریابی کنید.

انواع ویدیوها در ویدیو مارکتینگ

یکی از معروف‌ترین انواع ویدیو که برای هر کسب‌وکاری می‌تواند مناسب باشد، ویدیوهای معرفی محصول یا خدمت است. ویدیوهای معرفی، ویدیوهای کوتاهی هستند که شرح مختصر و مفیدی درباره‌ی محصول یا خدمت شما ارائه می‌دهند. انواع دیگر ویدیوها شامل vblogs ویدیوهای وبلاگی، مصاحبه‌های ویدیویی، ارائه‌های ویدیویی، آموزش‌های ویدیویی، مرور محصول، ویدیوی دموی محصول، ضبط استریم‌های زنده، توصیه‌های ویدیویی و تبلیغات ویدیویی است.

حالا بهتر است سراغ آمارها و داده‌ها و آنچه باید بگوییم، برویم. ما آخرین آمارهایی را از ویدیو مارکتینگ برایتان آورده‌ایم که به شما کمک کند، بهترین استراتژی را برای بازاریابی ویدیویی کسب‌وکارتان انتخاب کنید.

۱. کاربران اینترنت همه جا از ویدیو استقبال می‌کنند.

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

ویدیوها بیشتر از هر زمان دیگری، دایماً بیشتر و بیشتر مورد توجه کاربران آنلاین واقع می‌شوند. آمار در آمریکا نشان می‌دهد که:

  • ۸۵٪ از کاربران اینترنت به‌صورت ماهانه روی تمام دستگاه‌های متصل به اینترنت ویدیو تماشا می‌کنند. 
  • بیشتر ویدیوها توسط افرادی بین ۲۵ تا ۳۴ ساله دیده شده‌اند.
  • مردان بزرگسال در مقایسه با زنان، ۴۰٪ بیشتر برای دیدن ویدیو وقت صرف کرده‌اند.
  • زمان صرف‌شده توسط افرادی که ویدیوها را در گوشی‌های هوشمندشان مشاهده می‌کنند، در طول زمان بیشتر شده است.

در سطح جهانی باید بگوییم عربستان سعودی و ترکیه از این نظر در صدر ایستاده‌اند. در این کشورها ۹۵٪ از کاربران اینترنتی محتواهای ویدیویی آنلاین را ازطریق هر دستگاهی تماشا می‌کنند.

۲. تقاضا برای محتوای ویدیویی درحال افزایش است.

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

ترجیح مشاهده‌ی ویدیو تنها برای دیدن ویدیوهای سرگرم‌کننده و تفریحی نیست. محتوای ویدیویی به برندها هم گسترش یافته است. طبق آمار هاب‌اسپات Hubspot در سال ۲۰۱۸ ، ۵۴٪ از مشتریان یک برند تمایل دارند محتوای ویدیویی بیشتری درمورد کسب‌وکار یا برند موردعلاقه‌شان ببینند.

با افزایش تقاضا برای ویدیو، بسیاری از اینفلوئنسرهای کسب‌وکارهای مختلف را می‌بینیم که به انواع مختلفی از تولید محتوای ویدیویی برای پاسخ به افزایش این نیاز روی آورده‌اند. نتایج یک نظرسنجی عمومی نشان داد که تقاضا برای محتوای ویدیویی به‌طور خاص در حال افزایش است. چرا که مردم بسیار بیشتر از گذشته به آن علاقه و توجه نشان می‌دهند. معمولاً در محتواهای صوتی و متنی، مخاطب رغبت بیشتری برای ردشدن از بخش‌هایی از آن دارد. برای برندهایی که می‌خواهند توجه بیشتری از مخاطبان دریافت کنند، ویدیو راه حل بسیار خوبی است.

۳. ویدیو به‌عنوان یک ابزار قدرتمند بازاریابی

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

موفقیت با بازاریابی ویدیویی در سال ۲۰۱۸ در اوج قرار گرفت. بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از کسب‌وکارها ویدیو مارکتینگ را به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود در نظر گرفتند. بازاریابان حرفه‌ای باید مراقب باشند، فرصتی را که ویدیو مارکتینگ در اختیار آن‌ها قرار داده، از دست ندهند. گزارش‌های سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که ۸۷٪ از بازاریابان حرفه‌ای، ویدیو را به‌عنوان ابزار بازاریابی مورد استفاده قرار می‌دهند.

با افزایش تقاضا برای محتوای ویدیویی، چنین آمار بالایی از استفاده‌ی بازاریابان حرفه‌ای از ویدیو به‌عنوان ابزاری مهم برای جذب مخاطب، مساله‌ی عجیبی نیست. مارکترهای حرفه‌ای به پتانسیل زیاد ویدیو برای درگیرکردن هرچه بیشتر مشتریان و بهبود اعتمادسازی برند، آگاهند و به این موضوع اعتقاد دارند.

۴. مصرف‌کنندگان، علاقمند به دیدن ویدیو در شبکه‌های اجتماعی

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

کاربران اینترنت به‌طور فزاینده‌ای هر روز ویدیو می‌بینند. چه روی وبلاگ و چه در اینستاگرام یا یوتیوب، آن‌ها ویدیوهای بیشتری می‌خواهند. ویدیو به محتوایی محبوب برای کاربران اینترنتی تبدیل شده است. بر اساس گزارشی از بازاریابان ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۸، ۷۳٪ از مشتریان ادعا می‌کنند که تحت تاثیر ارائه‌ی محتوای ویدیویی یک برند در شبکه‌های اجتماعی، تصمیم به خرید از آن برند گرفته‌اند. این آمار به‌تنهایی نشان می‌دهد که تا چه حد ویدیو درحال عمومی و فراگیر شدن است. وقتی ویدیو تا این حد می‌تواند بر تصمیم مصرف‌کنندگان در خریدشان تاثیر بگذارد، جای تعجب ندارد که اینستاگرام  بیشترین رشد را در میان پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به‌دست آورده باشد. چرا که پلتفرم اینستاگرام بر پایه‌ی انتشار ویدیو درجهت تشویق به خرید و درگیرکردن مخاطبان ایجاد شده است.

۵. ویدیو مارکتینگ برابر است با سود

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

برای اینکه بفهمیم کاری تا چه حد سودآور است، باید نرخ بازگشت سرمایه ROI را بررسی کنیم. باز اگر بخواهیم به عدد و رقم‌ها نگاهی بیندازیم، طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۸ از سوی Animoto، نزدیک به ۸۸٪ از بازاریابان ویدیویی از ROI استفاده از ویدیو مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی راضی بوده‌اند. آمار مشابهی نشان می‌دهد ۸۰٪ از آن‌ها نیز از ROI حاصل از تبلیغات ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌اند، رضایت داشته‌اند.

شرکت‌ها به‌طور گسترده‌ای از بازاریابی ویدیویی برای رشد و افزایش فروش، آگاهی‌سازی برند و ایجاد اعتماد استفاده می‌کنند تا مشتریان قبلی‌شان را حفظ و مشتریان بالقوه جدید پیدا کنند. پلتفرم‌های معروفی که بازاریابان ویدیویی برای انتشار تبلیغات ویدیویی و سایر محتواهای ویدیویی‌شان استفاده می‌کنند، اینستاگرام، یوتیوب و فیس‌بوک هستند. یک دلیل برای اینکه ویدیو مارکتینگ، ابزار محبوبی برای بازاریابی است، به پتانسیل زیاد ویدیو برای توصیف هر چیزی به روش مورد علاقه‌ی کاربران نهایی، یعنی فرمت دیداری است. ویدیو‌هایی که محصول یا خدمات را شرح می‌دهند و همینطور ویدیوهای آموزشی، به‌طور ویژه درمیان کاربران محبوب‌ترند.

۶. بازاریابی ویدیو به‌عنوان کانالی برای ایجاد سرنخ

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

طبق یک آمار در سال ۲۰۱۹ از Optinmonster، بازاریابان محتوا ۶۶٪ بیشتر از سایرین لیدهای تاییدشده (سرنخ) دریافت می‌کنند. این آمار همچنین اضافه کرد که ۵۴٪ هم بیشتر به آگاهی برند دست پیدا می‌کنند. علاوه بر این، ۹۳٪ از بازاریابان می‌گویند با کمک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند حداقل ۱ مشتری جدید پیدا کنند. این افزایش میزان لیدها می‌تواند وابسته به کیفیت آموزشی باشد که ویدیو به ارمغان می‌آورد. نه تنها مشتریان به‌واسطه‌ی ویدیوها اعتماد بیشتری به شرکت‌ها پیدا می‌کنند، بلکه می‌توانند ازطریق محتوای تعاملی دیداری اطلاعاتشان را راجع به آن برند و محصولات و خدماتش افزایش دهند. تمام این آمار نشان می‌دهد نیازی به حدس‌زدن درباره‌ی میزان اهمیت و تاثیرگذاری ویدیو در اکنون و آینده نیست. ویدیو آینده‌ی بازاریابی در فضای آنلاین است و نه تنها همین حالا بلکه در آینده نیز به‌طور مدام باعث رشد کسب‌وکارتان می‌شود.

 

۷. ویدیو کاربران وب‌سایت را به‌مدت طولانی‌تری در سایت نگه می‌دارد

 

10-video-marketing-statistics-of-2020

ویدیو باعث می‌شود کاربران بیشتر در وب‌سایتتان بمانند و همینطور برای مطالب شما مشتاق‌تر باشند. آمار فوربس در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد متوسط زمان صرف‌شده‌ی کاربران روی وب‌سایتی که ویدیو دارد، ۸۸٪ بیشتر از سایر وب‌سایت‌ها است. این آمار خود به‌تنهایی برای اثبات میزان تاثیرگذاری ویدیو و جذابیت آن بر اکثریت عموم کافی است. این ماجرا به این واقعیت گره می‌خورد که مخاطب در ویدیو خیلی بهتر از متن می‌تواند پیام اصلی را دریافت کند. اگر می‌خواهید کاربران را بیشتر و طولانی‌تر در سایت نگه‌دارید، محتوای ویدیویی جذاب و مفید به محتوای وب‌سایتتان اضافه کنید. ویدیهای توضیح محصول، آموزشی، دمو و چگونگی استفاده از محصول برای مخاطبتان بسازید. این مدل ویدیوها، عمومی‌ترین ویدیوهای ساخته شده توسط شرکت‌های B2C است. معمول‌ترین کانال‌های انتشار این ویدیوها وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی است.

۸. آموزش ازطریق ویدیو

طبق آماری از Wyzowl در سال ۲۰۱۸، اگر متن و ویدیو درباره‌ی آموزش موضوعی در کنار هم در یک صفحه باشند، ۷۲٪ از کاربران ترجیح می‌دهند محتوای ویدیویی را برای یادگیری ببینند. اگر به آماری که تاکنون با هم مرور کردیم، نگاهی بیندازیم، به این نتیجه می‌رسیم که طبیعی است که افراد دیدن ویدیو را در زمینه‌ی موضوعی که علاقمند به یادگیری آن هستند، به خواندن متن ترجیح بدهند. پس چطور است دفعه‌ی بعدی که می‌خواهید چیزی را برای مشتریانتان شرح بدهید، از ویدیو استفاده کنید. اینطور نیست؟

نکته جالب این است که شما برای تولید ویدیو به بودجه هنگفت و امکانات خاصی نیاز ندارید. کسب‌وکارهای کوچک هم از ساخت ویدیو عقب نمی‌مانند و می‌توانند با امکانات موجودشان هم تولید ویدیو را آغاز کنند. برای شروع تولید محتوای ویدیویی لازم نیست تمامی تجهیزات را در اختیار داشته باشیم.

۹. قدرت یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جستجوی قدرتمند جهان است. طبق آمار ۲۰۱۸، یوتیوب بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر در ماه دارد و هر روز بیش از ۱ میلیارد ساعت ویدیو برای کاربران اجرا می‌کند.

افراد از دیدن انواع مختلف ویدیو در یوتیوب لذت می‌برند. این ویدیوها شامل ویدیوهای آموزشی، سبک زندگی، مستند، پادکست‌ها و ویدیوهای جمع‌آوری شده هستند. فهمیدن این نکته که مشتریان شما چه نوع محتوایی را بیشتر در یوتیوب می‌بینند، به شما کمک می‌کند تا محتوای ویدیویی مفیدتر و کارسازتری برای آن‌ها تولید کنید.

۱۰. ویدیو فریبنده‌تر از متن است.

بینندگان ویدیوها تا ۹۵٪ بیشتر نسبت به خوانندگان متن، به فراخوان‌ها توجه نشان می‌دهند و آن‌ها را به‌خاطر می‌آورند. محتوای ویدیویی نه تنها ابزار مفیدی برای آموختن است، بلکه استفاده از آن بسیار ساده است. با زندگی پرمشغله‌ای که امروز برای همه وجود دارد، شاید افراد حوصله و زمان کافی برای خواندن توضیحات محصول یا عمیق‌شدن در متن را نداشته باشند. محتوای ویدیویی راهی بسیار آسان و راحت در دستیابی به اطلاعات مدنظر برای کاربر است.

در این مطلب، آمارهایی را در اختیارتان گذاشتیم تا به اهمیت ویدیو مارکتینگ در دنیای امروز پی ببرید. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد. لطفاً دیدگاه‌ها و ایده‌های خود را در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. در نورندبوک همراه شما هستیم.

 

محتوا به‌روز دنیا در زمینه کسب و کار را در اینستاگرام ما دنبال کنید.

 

کتاب بازاریابی هکر رشد
رایان هالیدی

امتیاز سایت آمازون