دوست دارید بدانید که آیا محتوای استوری اینستاگرام شما کارایی لازم را دارد؟ آیا می‌خواهید Instagram Stories Insights را بهتر درک کنید؟ در این مقاله، هفت معیار اصلی استوری‌های اینستاگرام را کشف خواهید کرد که نشان می‌دهد چه محتوایی علاقه کاربران را برانگیخته، و چه مواردی علاقه آن‌ها را کاهش داده‌ا‌ند. اینکه آیا مخاطب در حال تعامل با آن‌ها هستند و واکنشی انجام می‌دهند یا خیر؟

تجزیه و تحلیل استوری‌های اینستاگرام: ۷ معیاری که باید آن‌ها را دنبال کنید

نکته: در این مقاله فرض می‌شود شما می‌دانید که چگونه باید در حساب تجاری اینستاگرام به قسمت Instagram Stories Insights دسترسی پیدا کنید. برای راهنمایی این مقاله را بخوانید.

1- ببینید چند نفر کل استوری اینستاگرام شما را تماشا می‌کنند

با استفاده از معیار نرخ تکمیل (completion rate) می‌توانید بفهمید که محتوای استوری‌های اینستاگرام‌تان چقدر جذاب است. نرخ تکمیل بالا به این معنی است که مردم وقت می‌گذارند تا هر یک از اسلاید‌ها (یک عکس یا فیلم منتشر شده روی استوری شما) را تماشا کنند، آن‌ها را ورق بزنند تا به پایان برسد. این معیار می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید آیا زیادی اسلاید منتشر می‌کنید و آیا نوع محتوای‌تان برای مخاطبان مناسب است؟

برای محاسبه این معیار، تعداد کل ریچ (reach) آخرین اسلاید استوری اینستاگر‌ام‌تان را بر تعداد افرادی که اسلاید اول را ایمپرشن (Impressions) کرده‌اند، تقسیم کنید.

بینندگان اولین اسلاید / بینندگان آخرین اسلاید = نرخ تکمیل

برای مثال: اگر تعداد بینندگان اولین اسلاید استوری اینستاگرام شما ۱۵۲ و آخرین اسلاید ۱۰۸ نفر است، نرخ تکمیل استوری شما ۷۱٪ است.

%۷۱ = ۱۰۰ × ۰.۷۱ = ۱۵۲ / ۱۰۸ = نرخ تکمیل

ببینید چند نفر کل استوری اینستاگرام شما را تماشا می‌کنند.

مجموعه کامل یک استوری اینستاگرام را یک‌باره منتشر کنید

هنگام ارسال استوری‌های اینستاگرام، به‌جای ارسال اسلایدها به صورت تکی در طول روز، همه اسلایدها را به‌صورت کامل یک‌باره بارگذاری کنید. با بارگذاری آن‌ها در یک مرحله، به‌راحتی می‌توانید نرخ تکمیل را تعیین کرده و عملکرد سریالی آن‌ها را از ابتدا تا انتها تحلیل کنید.

این کار را چند بار آزمایش کنید تا ببینید چه تعداد اسلاید در استوری برای مطالب و مخاطبان شما مناسب است. به‌طور کلی، هر چه تعداد کمتری اسلاید استفاده شود، نرخ تکمیل بیشتر خواهد بود.

۵-۳ اسلاید را در یک استوری‌ به‌اشتراک بگذارید و ببینید چه بازخوردی دارد. به خاطر داشته باشید که هدف این است که مخاطبان به‌جای نقطه‌چین در نوار بالای صفحه استوری‌ها، خطوط طولانی یا خط تیره را ایمپرشن کنند، می‌دانید که این مقدار محتوای مصرفی را نشان می‌دهد.

مجموعه کامل یک استوری اینستاگرام را یک‌باره منتشر کنید.

استوری‌های اینستاگرام: تفاوت ریچ و ایمپرشن

معیار ریچ نشان‌دهنده تعداد حساب‌های منحصربه‌فرد اینستاگرام است که در استوری شما عکس یا ویدئویی را ایمپرشن کرده‌اند. حال آنکه ایمپرشن تعداد کل دفعات ایمپرشن هر اسلاید در استوری‌های شما است.

ایمپرشن شما همیشه بالاتر از ریچ خواهد‌بود زیرا ایمپرشن‌ نمایانگر کل بازدیدها هست تا بازدید منحصربه فرد. مثلاً اگر فردی ۲ بار یک اسلاید استوری شما را ببیند عدد ریچ ۱ و عدد ایمپرشن ۲ خواهد بود.

اگر تعداد کل ایمپرشن شما به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از ریچ شما است، این می‌تواند به این معنی باشد که اسلایدهای شما چندین بار پخش شده‌اند یا برچسب مکانی یا هشتگی که استفاده کرده‌اید به افزایش ایمپرشن کمک کرده‌اند.

پیگیری میزان ریچ استوری‌های اینستاگرام در طول زمان به شما کمک می‌کند تا چگونگی تأثیر محتوا بر روی تعامل و رشد اینستاگرام‌تان را ارزیابی کنید. اگر دریافتید که با جلو رفتن در اسلایدها میزان ریچ‌تان رو به کاهش است، معنی‌اش این است که نوع محتوایی را که به‌اشتراک می‌گذارید باید مجدداً ارزیابی کنید. خوب است که هر چند وقت یک‌بار مطالب مختلف را با هم مخلوط کنید و مطمئن شوید برای کشف آنچه بهتر جواب می‌دهد میزان ریچ‌تان را پیگیری می‌کنید.

استوری‌های اینستاگرام: تفاوت ریچ(Reach) و ایمپرشن (Impressions)

2- بیاموزید پس از اولین اسلاید در استوری‌های‌تان چند نفر ریزش می‌کنند 

اولین اسلاید استوری‌های‌تان باید توجه مخاطبان را به خود جلب کند تا آن‌ها همچنان ادامه اسلاید‌ها را تماشا کنند. اندازه‌گیری میزان ریزش مخاطب (Drop Off) بعد از اولین اسلاید به شما نشان می‌دهد پس از مشاهده اولین اسلاید در مجموعه اسلایدها چند نفر از دنبال کردن استوری‌تان منصرف شده‌اند.

بیاموزید پس از اولین اسلاید در استوری‌هایتان چند نفر ریزش می‌کنند(Drop Off).

برای محاسبه این معیار، تعداد ریچ اسلاید دوم را از تعداد ریچ اسلاید اول کم کنید. سپس آن عدد را بر تعداد ریچ اسلاید اول تقسیم کنید.

ریچ اسلاید اول / (ریچ اسلاید دوم – ریچ اسلاید اول) = نرخ ریزش مخاطب بعد از اولین اسلاید

برای مثال، اگر ریچ اسلاید اول استوری اینستاگرام شما ۱۶۵۰ و اسلاید دوم ۱۴۳۰ باشد، نرخ ریزش مخاطب استوری‌تان بعد از اولین اسلاید برابر ۱۳% خواهد بود.

%۱۳ = ۱۰۰ × ۰.۱۳ = ۱۶۵۰ / (۱۴۳۰ – ۱۶۵۰) = نرخ ریزش مخاطب بعد از اولین اسلاید

یک معیار ارزیابی ایجاد کنید

نرخ ریزش مخاطب پس از اولین اسلاید استوری‌تان را اندازه‌گیری کنید تا بتوانید معیاری برای حساب کاربری‌تان ایجاد کنید. این معیار به شما کمک می‌کند تا نحوه جلب‌توجه مخاطب یا ارائه محتوا را بهبود ببخشید و میزان ماندگاری مخاطب را با گذشت زمان بهبود ببخشید.

3- بدانید در وسط استوری‌ها چند نفر شما را ترک می‌کنند

شما همچنین به دنبال این هستید تا تعداد افرادی را که در جایی بین اولین و آخرین اسلاید از سری استور‌ی‌های‌تان شما را ترک می‌کنند اندازه‌گیری کنید. این معیار ریزش مخاطب به شما اجازه می‌دهد تا بدانید چند درصد افراد قبل از رسیدن به پایان از استوری شما خارج شده‌اند.

بدانید در وسط استوری‌ها چند نفر شما را ترک می‌کنند.

برای محاسبه این معیار ، باید تعداد ریچ اسلاید آخر را از تعداد ریچ اولین اسلاید کم کنید. سپس عدد را بر تعداد ریچ اسلاید اول تقسیم کنید.

ریچ اسلاید اول / (ریچ اسلاید آخر – ریچ اسلاید اول) = نرخ ریزش مخاطب

برای مثال اگر ریچ اولین اسلاید استوری‌تان ۱۶۵۰ و در آخرین اسلاید شما به ۱۳۰۰ رسید ، نرخ ریزش مخاطب استوری‌تان ۲۱% خواهد بود.

%۲۱ =۱۰۰ × ۰.۲۱ = ۱۶۵۰ / (۱۳۰۰ – ۱۶۵۰) = نرخ افت مخاطب

تصاویر و متن‌ها را با هم مخلوط کنید تا بینندگان را جذب کند

فیلم‌ها و تصاویر را در محتوای استور‌ی‌تان مخلوط کنید تا توجه مخاطب را به خود همچنان حفظ کند. همچنین متون متحرک، برچسب‌ها و نظرسنجی‌ها را در سراسر مجموعه استوری‌های‌تان قرار‌ دهید تا مخاطب را به مشارکت تشویق کنید.

به‌علاوه‌ می‌توانید از اطلاعاتی که در اینجا بدست آوردید، برای یافتن تعداد مناسب اسلایدهایی که مخاطبان به‌طور معمول ترجیح می‌دهند استفاده کنید.

4– کشف کنید چند نفر از استور‌ی‌تان خارج می‌شوند

اندازه‌گیری میزان خروج از استوری اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا دریابید چند نفر استوری شما را ترک کرده‌اند. خروج از استوری‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی اسلاید استوری را به پایین می‌کشد یا روی ضربدر در گوشه سمت راست بالای اسلاید ضربه می‌زند. این حرکت محکم و ناگهانی، اقدامی کاملاً آگاهانه است که مخاطب آن را انجام می‌دهند، بنابراین باید توجه زیادی به این معیار داشته باشید. با این حال، همچنین توجه داشته باشید که این می‌تواند به علل شخصی نیز باشد که به دلیلی کاربر را مجبور می‌کند از اینستاگرام خارج شود.

کشف کنید چند نفر از استور‌ی‌تان خارج می‌شوند.

داده‌های استوری اینستاگرام شامل اعدادی است که تعداد خروج از استوری شما را نشان می‌دهد.

خروج قطعاً اتفاق می‌افتد اما اگر سری استور‌ی‌تان را ارزیابی کنید، می‌توانید مشخص کنید کدام استوری‌ها دارای تعداد خروجی بالاتر از حد متوسط ​​هستند. آیا چیزی هست که بتوانید از آن یاد بگیرید؟ شاید بتوانید در آینده روش دیگری را برای آماده‌سازی و انتشار محتوا به‌کار ببندید.

برای محاسبه این معیار، تعداد خروجی‌های یک اسلاید را درآورده و آن را بر تعداد ایمپرشن تقسیم کنید.

تعداد ایمپرشن / تعداد خروجی = نرخ خروج

به عنوان مثال، اگر استوری شما ۲۲۰۰ ایمپرشن و ۱۶۰ خروج داشته باشد، میزان خروج شما ۷/۲ درصد است.

%۷.۲ = ۱۰۰ × ۰.۰۷۲ = ۱۶۵۰ / (۲۲۰۰ – ۱۶۰) = نرخ خروج

مشخص کنید چه محتوایی مخاطب را جذب می‌کند و چه چیز مخاطب را دور می‌کند

ممکن است در اولین و آخرین اسلاید از سری استوری‌های‌تان متوجه خروج‌های مخاطبان شوید. شاید بتوانید اولین اسلاید را به‌نحوی تغییر دهید تا مخاطب را بهتر به ادامه تماشا تشویق کنید. خروجی‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید و برای بهبود وضعیت روی نوشتن مطالب، زیبایی بصری و تعامل (استیکرهای سؤالی و نظرسنجی، فیلم یا متن متحرک، و سایر بهینه‌سازی‌ها) بیشتر کار کنید.

مشخص کنید چه محتوایی مخاطب را جذب می‌کند و چه چیز مخاطب را دور می‌کند.

در آخرین اسلاید، آیا شما از مخاطبان درخواست انجام کاری (CTA) را داشته‌اید؟ شاید مردم علاقه‌ای نداشتند واکنشی نشان دهند و از استوری خارج شده‌ا‌ند. در این حالت، می‌توانید CTAها را به‌جای آخرین اسلاید، در وسط مجموعه داستان خود قرار دهید. هنگام تجزیه و تحلیل نرخ خروج، ببینید آیا CTA، متن بیش‌ازحد در اسلاید، یا تصاویری دارید که ممکن است مخاطب را دلزده کرده باشد.

معیار خروج در مقایسه با رفتن به استوری بعدی

معیار حرکت اختیاری مخاطب به استوری نفر بعدی دارای وزن منفی بیشتری نسبت به موارد موجود است زیرا به این معنی است که فرد از محتوای شما جدا شده و تصمیم گرفته است به صفحه شخص دیگری برود.

ببینید که مخاطب از کجای استوری شما به استوری نفر بعدی می‌رود و از آن برای شناسایی فرصت‌های بهبود استوری‌ اینستاگرام‌تان استفاده کنید. به‌عنوان مثال‌، اگر افراد در آغاز یا انتهای استوری شما به استوری بعدی می‌پردازند، این مطلب می‌تواند فرصتی برای بهبود اولین اسلاید، CTA یا تاکتیک‌های مشغول کردن مخاطبان شما باشد.

5- ببینید افراد در استوری اینستاگرام شما چند تعامل (interactions) انجام داده‌اند

استوری اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد اعمالی را که مخاطبان هنگام درگیر شدن با استوری شما انجام داده‌اند، مانند اشتراک، پاسخ، بازدید از پروفایل، کلیک وب‌سایت، لمس برچسب (هشتگ، مکان، منشن و محصول) و کلیک‌های لینک مانند (کشیدن صفحه به بالا) را بسنجید. اگر یک حساب تجاری اینستاگرام با بیش از ۱۰ هزار فالوور دارید، به ویژگی کشیدن صفحه به بالا (Swipe-Up) برای لینک‌ها دسترسی خواهید داشت.

ببینید افراد در استوری اینستاگرام شما چندتعامل (interactions) انجام داده‌اند.

اندازه‌گیری میزان تعامل در استوری اینستاگرام برای ایجاد یک جامعه مخاطب که به صفحه شما مشغول می‌شوند، در اینستاگرام ضروری است. در استوری‌های‌تان نظرسنجی‌ بگنجانید، سؤال بپرسید و فالوورهای‌تان را تشویق کنید تا نظرات یا سؤالات‌شان را با شما در میان بگذارند و این تعاملات را در سراسر اسلایدهای‌تان پخش کنید.

برای اندازه‌گیری میزان تعامل استوری خود، تعداد کل تعاملات دریافتی را بر تعداد ایمپرشن تقسیم کنید.

تعداد ایمپرشن / تعداد تعامل = نرخ تعامل

برای مثال اگر شما ۱٩۰۰ عدد ایمپرشن و ٩۶ تعامل داشته باشید

%۵ = ۱۰۰ × ۰.۰۵ = ۱٩۰۰ / ۹۶ = نرخ تعامل

به‌دنبال عناصر منحصربه‌فردی باشید که ارتباط با مخاطب را تقویت می‌کند

توجه داشته باشید که در یک سری استوری اینستاگرام ایمپرشن و تعامل از یک اسلاید به اسلاید دیگر نوسان می‌کنند. به همین دلیل مهم است که بررسی کنید آیا چیزی منحصربه‌فرد در آن اسلاید وجود دارد که می‌تواند نرخ تعامل را افزایش دهد، مانند استیکرهای تعاملی، یک ویدئو، پوشش متنی که روی اسلاید قرار گرفته است، و غیره.

برای کمک به بهبود محتوای آینده، مواردی که می‌تواند باعث کاهش و افزایش میزان جذابیت یک اسلاید شود را شناسایی کنید.

6 و 7- بدانید که مخاطب در استوری شما هر چند وقت یک‌بار به اسلاید قبلی و یا بعدی می‌رود

ورق به عقب (Taps back) تعداد دفعاتی است که مخاطب برای تکرار عکس یا فیلم قبلی در استوری اینستاگرام شما به عقب ورق زده‌اند. یک ورق به عقب را به‌عنوان تکراری از اسلاید خود در نظر بگیرید، که باعث می‌شود کل ایمپرشن استوری اینستاگرام‌تان افزایش یابد. اگرچه ممکن است دلایل مختلفی برای این کار توسط یک کاربر وجود داشته باشد، اما به‌طور کلی معنی‌اش این است که اسلایدتان دارای اطلاعات قابل‌توجهی است که نیاز به نگاه دوباره دارد. این شاخص معیار محتوای جذاب و با کیفیت است.

بدانید که مخاطب در استوری شما هر چند وقت یکبار به اسلاید قبلی و یا بعدی می‌رود.

ورق به جلو (Taps forward) به معنی حرکت به جلو مخاطب برای دیدن عکس یا فیلم بعدی در استوری اینستاگرام شماست. اگر یک سری عکس متوالی یا محتوای خلاقانه در استوری باشد که ارزش ورق زدن یا نگه داشتن را داشته باشد (به‌عنوان مثال، متوقف کردن نمایش خودکار یا کلمه اسلاید بعد)، ورق به جلو ممکن است منطقی باشد. با این‌ وجود، ورق به جلو زیاد در استوری شما همچنین می‌تواند نشانه جذاب نبودن اسلایدهای‌تان باشد.

ورق به جلو (Taps forward) به معنی حرکت به جلو مخاطب برای دیدن عکس یا فیلم بعدی در استوری اینستاگرام شماست.

به ایده‌هایی برای متوقف کردن ورق به جلو فکر کنید. مثلاً اگر به‌صورت متوالی فیلم یا عکس زیادی دارید، سعی کنید یک پرسش، نظرسنجی، یا متن در بین اسلایدها اضافه کنید تا مخاطبان درگیر شوند.

برای اندازه‌گیری معیار ورق به عقب، تعداد ورق به عقب را بر تعداد ایمپرشن تقسیم کنید. برای پیدا کردن میزان معیار ورق به جلو، نیز همین کار را انجام دهید.

تعداد ایمپرشن / تعداد ورق به عقب = نرخ ورق به عقب 

 برای مثال فرض کنید  استوری شما ۴۱۵۰ بار ایمپرشن و ۲۷۵ ورق به عقب داشته‌اید. نرخ ورق به عقب استوری شما برابر ۶% است.

%۶ = ۱۰۰ × ۰.۰۶ = ۴۱۵۰ / ۲۷۵ = نرخ ورق به عقب

مشخص کنید چه چیزی باعث می‌شود کاربران به اسلاید قبلی بروند و آن را تکرار کنید

بین این دو معیار بهتر است که نرخ ورق به عقب بیشتر از نرخ ورق به جلو باشد. یادداشت کنید که چه چیزی در محتوا باعث شده مخاطب به اسلاید قبلی برگردد. زیرا این شاخص خوبی برای کارایی است و می‌تواند به تأثیر محتوای استوری اینستاگرام در آینده کمک کند و مورد توجه مخاطبان شما قرار گیرد.

نتیجه گیری

این۷ معیار اصلی استوری اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کند تا از تعامل مخاطبان با محتوای فعلی استوری درک بهتری داشته باشید و راهنمایی برای تولید مطالب آینده خواهد بود.

اگر با تجزیه و تحلیل همزمان همه معیارهای تعامل سردرگم می‌شوید، بر تک‌تک آن‌ها را تمرکز کنید تا زمانی که بدانید چه چیزی برای ارائه محتوا و مخاطب شما مفید است.

برای تعیین تعداد بهینه اسلایدها می‌توانید از نرخ تکمیل استوری اینستاگرام شروع کنید. یا می‌توانید میزان تعامل خود را بسنجید و تعداد پاسخ‌هایی را که در انتهای هر استوری دریافت می‌کنید اندازه بگیرید.

بررسی محتوایی استوری اینستاگرام را به‌صورت هفتگی یا دو بار در هفته انجام دهید تا بتوانید به‌سرعت دید بهتری کسب کرده و همزمان با یادگیری، تغییرات عملی را اعمال کنید. مشاهدات، تاکتیک‌ها و دیدگاه‌های خود را به تدریج یادداشت کنید. هنگامی‌که اطلاعات کافی برای تأیید یک مطلب یا تعامل دارید، به سمت بهبود معیار دیگری برای تعامل یا رشد بروید.

شما چه فکر می‌کنید؟ می‌خواهید کدام معیار استوری اینستاگرام را بهبود ببخشید؟ نظرات خود را در نظرات زیر به‌اشتراک بگذارید.

در این مطلب، ۷ معیاری که باید آن‌ها را در تجزیه و تحلیل استوری‌های اینستاگرام دنبال کنید، در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد. لطفاً دیدگاه‌ها و ایده‌های خود را در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. نورندبوک دوست و یاور شما در رشد و بالندگی است. با ما همراه باشید.

محتوا به‌روز دنیا در زمینه کسب و کار و رشد شخصی را در اینستاگرام ما دنبال کنید.