در سال ۲۰۰۸ کسب‌وکار مارکوس شریدان در ساخت استخرهای فایبرگلاس در حال ورشکستگی بود. تا اینکه او متوجه شد که گوگل در حال کسب معروفیت است و سوالاتی که مشتریانش از تیم او می‌پرسند، در گوگل هم جستجو می‌کنند. بنابراین تصمیم گرفت همان فردی باشد که رازهای کسب‌وکارش را برملا می‌کند و به سوالات مشتریان با دقت و جزئیات پاسخ می‌دهد. او این‌کار را از طریق تولید صدها محتوای مفید و ارزشمند و انتشار آن‌ها در وبلاگش انجام داد. کاری که مارکوس شریدان کرد، روشی شفاف برای جلب توجه مشتریان و یک اعتمادسازی بزرگ بود. روشی به‌نام بازاریابی محتوا.

ماشین محتوا content machine

«بازاریابی محتوا انتشار محتوای جذابی است که برای کسب‌وکارتان جلب توجه می‌کند و اعتماد به‌وجود می‌آورد.» 

 

این تعریفی است که دن نوریس از بازاریابی محتوا دارد. محتوایی جذاب به‌صورت پست وبلاگی بنویسید و در وبلاگ منتشر کنید یا بخشی از آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بدین‌ترتیب، شما محتوای خودتان را تولید کرده‌اید. اگر دن نوریس را نمی‌شناسید، باید بگویم او نویسنده‌ی کتاب «ماشین محتوا»، «استارتاپ ۷ روزه» و همچنین صاحب کسب‌وکار میلیون دلاری وردپرس کرو WordPress Curve است که در زمینه‌ی وردپرس خدمات آنلاین ارائه می‌دهد و تنها بر پایه‌ی بازاریابی محتوا و بدون صرف حتی یک دلار برای تبلیغات، بنیان نهاده شده است.

آیا فکر می‌کنید به همین سادگی است؟ چطور ممکن است چنین محتوایی را به درآمدی برای کسب‌وکارمان تبدیل کنیم؟ آیا می‌توان از تولید محتوا سودی به‌دست آورد؟

فاکتورهای تعیین‌کننده و مهم در بازاریابی محتوا توجه و اعتماد هستند. با تولید محتوای موثر و مفید، می‌توانید مخاطبانتان را به خود جلب کنید و از این طریق آن‌ها را معطوف به خود نگه دارید. ایجاد توجه و جلب اعتماد با کمک تولید محتوای موثر اتفاق می‌افتد. با این‌کار شما بدون خرج هیچ‌گونه هزینه‌ای برای تبلیغات، به هدف خود می‌رسید.

کتاب معروف دن نوریس با عنوان «ماشین محتوا» به این مقوله‌ها می‌پردازد. تمرکز این کتاب بر چگونگی ایجاد اعتماد و جلب توجه مخاطبان با استفاده از بازاریابی محتوا است. این کتاب در این‌باره صحبت می‌کند که چطور بازاریابی را بدون پرداخت هزینه‌ای برای تبلیغات انجام دهید و تا جایی که برایتان مقدور است، محتوا تولید کنید. البته مفهوم نپرداختن هزینه برای تبلیغات، رایگان بودن ترافیک حاصل از بازاریابی محتوا نیست.

پیشگفتاری از نیل پاتل

این کتاب با پیشگفتاری از نیل‌پاتل (استاد و مربی جهانی سئو و افزایش ترافیک ازطریق گوگل) آغاز می‌شود که نمایان‌گر اهمیت موضوع و مطالب کتاب در زمینه‌ی بازاریابی محتواست. آموزش‌های نیل پاتل هماهنگی کاملی با صحبت‌های دن‌نوریس در کتاب ماشین محتوا دارد. نیل پاتل استاد قابلی در زمینه‌ی سئو است و به‌خوبی کارش را می‌داند. تحسین او از این کتاب، مهر تاییدی بر فعالیت‌ها و آموزه‌های دن نوریس است. او در بخشی از صحبت‌هایش در پیشگفتار کتاب می‌گوید: 

«من به‌عنوان یک خالق محتوا، آموزگاری ذاتی و مشتاقم که هشت سال است فعالانه در حال تولید محتوا برای کسب‌وکارم بوده‌ام. هرچند این کار در ابتدا به‌کندی پیش می‌رفت، اما اکنون از این استراتژی برای ساخت ۴ کسب‌وکار چندمیلیون‌دلاری بهره می‌گیرم. شکی نیست که بازاریابی محتوا ابزاری قدرتمند است، اما انجام آن آسان نیست. پیام‌ها، دستورالعمل‌های ویژه و منابع مرتبط در این کتاب به شما کمک می‌کنند تا در بازاریابی محتوا موفق شوید.»

 

سئو و بازاریابی محتوا راه‌های موردپسند گوگل برای افزایش ترافیک وب‌سایت است. اما اصلاً نباید تصور کنید که این کارها به‌معنای ایجاد ترافیک رایگان هستند. بازاریابی محتوا به‌شدت نیاز به مطالعه و یادگیری دارد. باید دانش آن را پیدا کنید، زمان صرف کنید و روش‌های آن را بیاموزید. وقت بگذارید و محتوای خوب و باکیفیت و ارزشمند تولید کنید تا بتوانید نظر مخاطب را جلب کنید. جلب نظر مخاطب چیزی است که برای گوگل اهمیت بالایی دارد. با این‌کارها شما ترافیک بالایی به‌دست می‌آورید. بنابراین ترافیک رایگان وجود ندارد. ایجاد هرگونه ترافیکی برای سایت مستلزم صرف هزینه و زمان و یادگیری دانش آن است. اگر دانش و تجربه‌اش را ندارید ولی آمادگی سرمایه‌گذاری روی آن‌را دارید، کتاب ماشین محتوا راهنمای کاملی برای شماست.

با مطالعه کتاب ماشین محتوا می‌توانید به این درک برسید که آیا بازاریابی محتوا برای ماهیت کسب‌وکار شما مفید است؟  و اینکه آیا می‌تواند در طولانی‌مدت فروشتان را بیشتر کند یا نه. 

بازاریابی محتوا یکی از جدیدترین و موثرترین روش‌های بازاریابی امروز و دریافت ترافیک بیشتر به‌شمار می‌رود. اما به‌نظر می‌رسد چیزی بیش از این باشد. این روش، راه را برای استراتژی‌های دیگر بازاریابی نیز هموار می‌کند.

نکات و مطالب این کتاب مفید را بخوانید تا با کمک دن نوریس به بهترین بازاریاب محتوا در حد امکان تبدیل شوید. کتاب حاضر به شما کمک می‌کند بدانید چه چیزی بنویسید، چطور چیزی بنویسید که افراد آن‌را بپسندند و به اشتراک بگذارند، چطوره ایده به‌دست آورید و چطور آن را منتشر کنید. حتی اگر یک وبلاگ‌نویس باشید، در بسیاری از جاها شما را متوجه اشتباهاتتان می‌کند.

هر بازاریاب محتوایی باید این را درنظر بگیرد که مردم در وب‌سایت دنبال اطلاعاتی هستند که به‌دردشان بخورد. هیچ‌کس اهمیتی به آنچه که هستید نمی‌دهد. کاربران در پی محتوای مفید و رفع‌کننده‌ی مشکلاتشان به وب‌سایت شما می‌آیند. بازاریاب محتوا نمی‌تواند گوشه‌ای بنشیند و در انزوا محتوا تولید کند، بلکه باید بتواند یک تیم بسازد و آن را مدیریت کند، مسیر تولید محتوا را برای کسب‌وکارش ایجاد کند و مطمئن شود با برندش هم‌راستاست.

اصول اولیه بازاریابی محتوا

کتاب ماشین محتوا مراحل بازاریابی محتوا را به‌گونه‌ای مرحله به مرحله شرح می‌دهد که می‌توانید از آن فرمول استراتژی بازاریابی محتوایی دقیقی را برای خودتان استخراج کنید. بخش‌هایی در کتاب وجود دارد که بر اصل ضروری «تقدم کیفیت بر کمیت» استوارند. این بخش‌ها به شما می‌آموزد چطور کسب‌وکار و تجارت خود را با این صنعت به‌هم درآمیزید. طوری‌که خوانندگان این کتاب در پایان به دانشی غنی برای راه‌اندازی کمپین بازاریابی محتوا مجهز می‌شوند.

بلاگر یا بازاریاب

بسیاری از مردم تصور غلطی از یک بازاریاب محتوا دارند. آن‌ها فکر می‌کنند وظیفه‌ی اصلی این شغل، صرفا تولید محتوا و انتشار آن در وبلاگ است. درحالی‌که این کار یک وبلاگ‌نویس است، نه بازاریاب محتوا. آن‌ها فراموش می‌کنند که کار بازاریابی محتوا، نوعی بازاریابی برای کسب‌وکار است. محتوایی که تولید می‌شود، باید برای آن تجارت، بازاریابی کند و مشتری به‌وجود بیاورد.

اگرچه نوشتن و تولید محتوا بخش مهمی از کار است، اما این کافی نیست که صرفاً محتوایی تولید کنید و منتظر بنشینید تا مخاطبانتان به آن توجه نشان دهند. ماشین محتوا به مخاطبانش کمک می‌کند به این درک برسند که گرچه تکیه بر محتوا ضروری و حیاتی است، اما کافی نیست. شاید داشتن نگاهی تجاری به محتوا راه خوبی برای رهایی از این دام باشد. کتاب ماشین محتوا ۱۰ ویژگی برجسته‌ی کسب‌وکارهای با رشد بالا را بیان می‌کند که می‌تواند راهنمای خوبی برای تعیین ارتباط بازاریابی محتوا با کسب‌وکارتان باشد.

به بازاریابی محتوا ایمان بیاورید

بسیاری از بازاریابان محتوا وقتی آن‌طور که دلخواهشان است، نتیجه نمی‌گیرند، خیلی زود دلسرد می‌شوند. رها کردن کار به‌عنوان یک بازاریاب محتوا، به‌ویژه وقتی تحلیل‌ها پیچیده می‌شود و قادر به دریافت نتایج و پیام‌ها ازطریق محتوایتان نیستید، کار ساده‌ای است. اما باید این را بدانید که بازاریابی محتوا نیاز به صبوری و زمان زیاد برای رسیدن به نتایج دلخواهتان دارد. رسیدن به نتایج در چشم‌بهم‌زدن و سریع اتفاق نمی‌افتد. باید صبور باشید و ایمان و باورتان را حفظ کنید.

قسمت سخت و حیاتی کار بازاریابی محتوا، ایجاد اعتماد در فضای آنلاین است. دن نوریس برخی از تجربه‌های خودش از شکست در به‌دست‌آوردن این نتیجه را در کتاب با خوانندگان به اشتراک می‌گذارد تا دستاوردهایی را که از این شکست‌ها به‌دست آورده، بیان کند.

کتاب ماشین محتوا به تمام بازاریابان محتوا، چه مبتدیان و چه حرفه‌ای‌ها می‌آموزد چطور ریسک کارشان را بپذیرند و به پتانسیل بالای محتوای تولیدی‌شان برای رشد کسب‌وکار و برخورداری از فروش زیاد ایمان بیاورند. این کتاب فرمولی برای بازاریابی محتوا و ساخت ماشین محتوا برای هر کسب‌وکار در اختیار خوانندگانش قرار می‌دهد.

پسگفتار

با توجه به آنچه در این مطلب بیان شد، خرید کتاب ماشین محتوا را به‌شدت توصیه می‌کنم. چه وبلاگ‌نویس باشید یا بازاریاب محتوا یا یک کارآفرین، دن نوریس در این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن به شما دارد. تمام نکته‌ها و تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی که برای کسب‌وکارتان نیاز دارید، به‌راحتی در این کتاب پیدا می‌کنید. مطالب این کتاب صرفا ایده‌پردازی نیست، بلکه حاصل تجربه و به‌صورت کاربردی و عملی است. اینها اصولی است که با کمک آن دن نوریس و تیمش توانسته‌اند با آن‌ها کسب‌وکار میلیون دلاری بسازند و آن‌را رشد بدهند.
از نکات جالب توجه درباره‌ی این کتاب این است که با هر بودجه و توانی می‌توانید مراحل ساده‌سازی شده‌ی استراتژی محتوا را دنبال کنید و آن‌را متناسب با اندازه‌ی کسب‌وکارتان به‌کار ببرید. 

 

محتوا به‌روز دنیا در زمینه کسب وکار را در اینستاگرام ما دنبال کنید.

 

کتاب ماشین محتوا
دن نوریس

امتیاز سایت آمازون