چگونه محتوای استوری اینستاگرام را طراحی کنیم: راهنمایی‌هایی برای بازاریاب‌ها

می‌خواهید با استوری اینستاگرام بیشتر کار کنید؟ دنبال راهنمایی به دردبخوری می‌گردید که کمک‌ کند برای اینستاگرا‌‌م‌تان استوری جذاب طراحی کنید؟ در این مقاله یاد می‌گیرید برای بازاریابی اینستاگرامی کسب و کارتان چگونه محتوای استوری طراحی کنید، بسازید، بهینه‌سازی و زمان‌بندی کنید.

چگونه محتوای استوری اینستاگرام را طراحی کنیم: راهنمایی‌هایی برای بازاریاب‌ها

 ۱- برای محتوای استوری خود تم و سبک بسازید

استوری شما مثل بیشتر فعالیت‌های بازاریابی‌‌تان، باید سبک منسجمی داشته باشد که آن را خاص خودتان کند. این محتوا دیداری و زودگذر است، پس باید هم مخاطب را مجذوب خود کند و هم برند شما را منعکس کند.

وقتی که برای بازاریابی اینستاگرامی با تعامل بالا استوری می سازید حتماً به این موارد فکر کنید:

 • انتخاب فونت

 • انتخاب رنگ فونت و طرح ها

 • فیلترها

مثلاً من برای استوری اینستاگرام خودم بیشتر وقت‌ها از فونت دخترانۀ Cursive Neon استفاده می‌کنم. همچنین برای رنگ متن، تصویرها، و پس زمینه، کلی رنگ صورتی به کار می‌برم. از فیلتر Oslo Stories و Buenos Aires هم خیلی خوشم می‌آید. این باعث می‌شود که استوری‌های من منسجم و مشخص باشند، حالا فرق نمی‌کند که اساس آن، متن باشد یا عکس یا فیلم.

استایل منسجم با تم دخترانه برای استوری اینستاگرام

ببینید چه رنگ هایی بیشتر با برند شما همخوانی دارد، همان ها را برای رنگ فونت، رنگ کادر متن، یا رنگ پس زمینه بکار ببرید.

مثلاً رنگ برند Agorapulse نارنجی است. آنها هم در استوری‌های‌شان از سبک‌سازی با رنگ و فونت استفاده می‌کنند. به این شکل که فونت کلاسیک (Classic) به رنگ سفید با کادر نارنجی بکارمی‌برند تا این رنگ را از آنِ برند خود کنند. یا مثلاً وقتی از استیکر استفاده می‌کنند، رنگ آن را به نارنجی تغییر می‌دهند.

 نمونه انتخاب فونت و رنگ خاص برای تعامل بالاتر و برندسازی

برای برند خود شخصیت تعیین کنید. بیشتر زنانه هستید؟ خوب، رنگ‌ها، فونت‌ها و فیلترهای خاصی هستند که به این سبک بیشتر می‌آیند. اگر برندتان با قدرت و قوی بودن سر و کار دارد، شاید انتخاب فونت‌های Classic یا Strong بیشتر مناسب باشد.

برای برندهای قدیمی فونت (کلاسیک)، تاریخی فونت (وینتج) و یا حتی اگر استوری ادیبانه باشد، ممکن است فونت Typewriter  مناسب باشد. چیزی را انتخاب کنید که با شخصیت برندتان بیشتر مطابقت دارد، طوری که با فونتی خاص و ثابت در استوری‌های‌تان به چشم بیاید.

اگر کسی شما را در استوری‌اش تگ کرد، می‌توانید علاوه بر ساختن استوری خودتان، آن پست را نیز در دنبالۀ استوری‌تان به اشتراک بگذارید. با این حال، در این روند اشتراک‌گذاری مجدد، می‌توانید برای حفظ سبک برندتان، با ذوق و سلیقۀ خودتان فونت یا فیلتر انتخابی خود را اضافه کنید، یا اگر گلچین خوبی از استوری‌های تگ شده در دست دارید، یکی را انتخاب کنید که بیشترین همخوانی را با کسب و کار و شخصیت برندتان دارد.

مثلاً Own Video وقتی در کنفرانسی سخنرانی می‌کند پست‌هایی را که با سبک و شخصیت برندش همخوانی دارند انتخاب می‌کند و پس از آنکه با اضافه کردن استیکر، ایموجی، و متن خودش آنها را شخصی‌سازی کرده، دوباره به اشتراک می گذارد.

پست یا استوری که تگ شده اید را با فیلتر و ایموجی و فونت خاص خودتان دوباره انتشار دهید

2-محتوای استوری اینستاگرام خود را طراحی کنید

حالا که دانستید ظاهر استوری باید چطور باشد و چه حسی را منتقل کند، زمان آن رسیده که برای ایده محتوای استوری‌های‌تان دست به طراحی بزنید. مهم است که ابتدا بدانید از به کار بردن استوری چه هدفی دارید:

 • به دنبال ایجاد فضای فروش  از طریق بازاریابی اینستاگرامی هستید؟

 • می خواهید برند خود را معرفی کنید؟

 • تمرکزتان روی افزایش فالوور است یا ایجاد تعامل بیشتر؟

دانستن اینکه چرا از اینستاگرام و به طور خاص، استوری اینستاگرام استفاده می‌کنید، باعث می‌شود که با اطمینان، محتوایی را بسازید که بیشتر در خدمت اهداف‌تان باشد.

مثلاً گنجاندن فراخوان‌ها (CTA) در توالی استوری، راهی قدرتمند است که نتایج خوبی را به دنبال دارد. با این حال، مهم است که بدانید از چه فراخوانی استفاده کنید. مثلاً برندی مانند Sugar & Cloth که فروش فزاینده‌ای دارد باید بیشتر روی فراخوان‌هایی تمرکز کند که مردم را تشویق به خرید می‌کنند. از سوی دیگر، برندی که تمرکزش را روی معرفی برندش گذاشته است، باید از فراخوانی استفاده کند که مخاطب بیشتری را به سمت دیدن فیلم آموزشی IGTV هدایت می‌کند.

کاربرد فراخوان CTA در استوری اینستاگرام برای افزایش تعامل با مخاطب
نکته: همیشه فراخوان خود را در آخرین اسلاید استوری قرار ندهید، مثلا اگر ۶ پست متوالی دارید فراخوان را در پست چهارم یا پنجم قرار دهید.
در استوری‌های طولانی همانطور که نمایش آن جلو می‌رود، تعداد بازدید کنندگان کم و کمتر می‌شود. پس اگر فراخوان را در آخرین اسلاید بگذارید افراد کمتری آن را خواهند دید .

زمان‌بندی و  تعداد استوری اینستاگرام‌تان را تعیین کنید

استوری اینستاگرام محتوائی سرگرم کننده و موقتی است ولی خوب باز هم لازم است وقت زیادی برای طراحی‌ آن بگذارید. اگر وقت یا منابع کافی برای ساخت استوری ندارید، لازم نیست ۷ روز هفته، استوری‌های ۷ تائی بگذارید.

در مورد زمان، اعضای در دسترس تیم، و منابع لازم برای ساخت محتوا واقع بین باشید. زمان‌بندی استوری خود را با در نظر گرفتن میزان دسترسی‌تان به این موارد، طراحی کنید. برخلاف پست‌های معمول اینستاگرام که در آن هر پست مستقل است، استوری‌ها طوری طراحی می‌شوند که در چند پست متوالی قرار بگیرند. با وجود آنکه این امکان هست که یک عکس یا فیلم را در استوری پست کرد اما کاربران اینستاگرام عادت کرده‌اند که در چندین اسلاید را در یک استوری تماشا کنند.

بهترین تعداد برای توالی استوری، سه تا هفت پست است. بیشتر افراد حوصله دیدن بیش از هفت پست را ندارند. بسته به اینکه چه ترکیبی از عکس و فیلم را بکار می‌برید، هفت اسلاید استوری ممکن است بین ۳۵ ثانیه تا تقریبا ۲ دقیقه باشد. این بازه زمانی هر چه طولانی‌تر باشد، توجه بینندگان استوری کمتر می‌شود.

برند  Tailwind استوری‌های نهایتا ۴ اسلایدی بکار می‌برد تا مخاطبان بیشتری را علاقمند کند تا برای دیدن ویدیوی لایو آموزشی آینده در فیسبوک ثبت‌نام کنند.

برنامه‌ریزی برای استوری اینستاگرام با تعداد محدود جهت افزایش علاقه مخاطب

البته کسب و کارها ترجیح می‌دهند از محتواهایی با استراتژی فروش مستقیم (push) برای بازاریابی اینستاگرامی استفاده کنند. در واقع این محتواها CTA هایی هستند که باعث افزایش ترافیک وب سایت، مشتریان بالقوه و یا فروش می‌شود. ولی اگر همیشه این نوع محتوا را با حجم زیاد در استوری به خورد مخاطب‌تان دهید، خیلی با شما نخواهند ماند. بلکه باید حتما یک سری مطالب متنوع و جالب هم برایشان بگذارید. چیزهایی مثل:

 • سرگرمی‌هایی مثل ویدیوهای مسخره و خنده دار

 • پست‌های شخصی که چهرۀ غیر کاری برندتان را نشان دهد

 • پشت صحنه کسب‌وکارتان

 • نکته ها و آموزش‌ها‌یی که بکار مشتری‌هایتان می‌آیند

 • پاسخ به سوالات متداول در صنعت یا کسب و کارتان

مایکروسافت در حساب اینستاگرام خود مطالب سرگرم کننده زیادی را قاطی استوری‌هایش می‌کند. مثلا در پس زمینه استوی صدایی را پخش می کند و پاسخ های احتمالی را برای نظرسنجی در آن قرار می دهد، تا افراد حدس بزنند که صدای چیست.

 استفاده مایکروسافت از استوری‌های ساده و خلاق برای تعامل با مخاطبان

همانطور که نوع محتوایی را که می‌خواهید در استوری خود به اشتراک بگذارید تعیین می‌کنید، طراحی و برنامه ریزی آن نیز خیلی مهم است. استوری یعنی داستان، پس باید مثل یک داستان از جایی شروع شود، ادامه یابد و به پایان برسد.

برای مثال اگر در یک رویداد زنده فن‌آوری نت‌ورک شرکت کرده‌اید و می‌خواهید درباره آن یک سری استوری بگذارید، احتمالا شامل این مطالب شود:

 • عکسی از قسمت جلوی محل برگزاری و تمام پوسترها و علائم مربوط به این رویداد

 • ویدیویی از اتفاقات قبل از شروع رویداد یا گردهمایی

 • عکسی از میزها یا دکوراسیون

 • ویدئویی از رئیس که روند برنامه‌های رویداد را اعلام می کند

 • عکس سلفی با یکی از سخنران‌ها

 • متنی که نتایج رویداد را جمع بندی می‌کند

با برنامه‌ریزی این محتوا از قبل می‌توانید با خیال راحت سر موقع عکس و فیلم بگیرید، و دیگر برای مستند سازی کل زمان رویداد، پشت تلفن‌تان گیر نمی‌افتید.

تصمیم بگیرید چه زمانی می خواهید استوری ایستاگرام‌تان را پست کنید

حالا که فهمیدید چه نوع و چه تعداد پست را می‌خواهید در استوری خود به اشتراک بگذارید باید زمان انتشار آن را هم تعیین کنید. هیچ دستورالعمل جادویی وجود ندارد که با آن بهترین زمان را برای به اشتراک گذاشتن استوری انتخاب کنید.  گاهی بستگی به مخاطبان‌تان دارد که بیشتر دوست دارند چه زمانی مشغول اینستاگرام باشند. گاهی هم به این برمی‌گردد که کی مطلبی برای منتشر کردن دارید.

حواستان باشد که استوری فقط ۲۴ ساعت در پروفایل‌تان دیده می‌شود. بنابراین برای اینکه میزان ریچ (reach) ، بازدیدها و مشارکت مخاطب را بالا ببرید، حتما باید توجه کنید که چه ساعت‌ها و چه روزهایی از هفته پست‌گذاری کنید. مثلا اگر مخاطبان‌تان آخر هفته‌ها بیشتر فعال هستند، برای‌تان بهتر است استوری‌‌های خود را بین چهارشنبه تا جمعه پست کنید تا اینکه شنبه الی پنجشنبه.

مقاله پیشنهادی: تجزیه و تحلیل استوری‌ اینستاگرام: ۷ معیاری که باید آن‌ها را دنبال کنید

اگر می‌خواهید کل استوری خود را با تمام پست‌هایش یکجا به اشتراک بگذارید باید بهترین زمان روز را انتخاب کنید. در این شرایط، هر پست استوری باید طوری براساس پست قبلی تنظیم شود که زنجیره‌ای دنباله‌دار بسازد. در حقیقت محتواهایی را که  قبل از آپلود کرد‌ن‌ ساخته‌اید، یکجا در دسترس مخاطب قرار می‌دهید.

هرکدام از این ۴ تصویر زیر که برند Kate Spade پست کرده است، بخشی از یک توالی مشخص است و باید هر ۴ تا با هم آپلود شوند تا کل پیام را انتقال‌دهد. در این شرایط برای موثر واقع‌شدن بازاریابی اینستاگرامی‌تان در زمان محدود، باید بهترین روز هفته و بهترین ساعت روز را براساس نظر مخاطبان‌تان انتخاب کنید تا خیال‌تان راحت باشد که تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری استوری شما را می‌بینند.

ایجاد یک توالی معنا دار برای و آپلود یکجا برای بازاریابی اینستاگرامی

ولی همیشه هم نمی‌توانید که یک توالی استوری را یکجا پست کنید. در مثال قبل فرض‌کنید که دارید ویدئوهای رویدادی را به صورت زنده به اشتراک می‌گذارید نه بعد از برگزاری آن، در این‌صورت باید پست‌های استوری با فاصله زمانی واقعی آپلود شوند. اما وقتی که مراسم به پایان رسید و توالی پست‌ها کامل شد بازدید کننده‌های جدید می‌توانند  کل توالی را در استوری ببینند. البته این تا زمانی امکان‌پذیر است که پستهای ابتدایی، پس از ۲۴ ساعت ناپدید شوند.

متاسفانه شاید گاهی بهترین زمان برای به اشتراک گذاشتن پست های استوری‌تان ساعتی از روز باشد که برای شما زمان مناسبی نیست.

قرار است استوری اینستاگرام به شکل ارگانیک و طبیعی، و بدون عملکرد برنامه‌ریزی شده به اشتراک گذاشته شود. با این حال همۀ برندها این را نمی‌پسندند اگر می‌خواهید استوری خود را برنامه‌ریزی کنید، یک سری ابزار جداگانه است که می‌توانید برای این‌کار استفاده کنید. دو تا از رایج‌ترین ابزارهای تایید شده Planoly و Later هستند که با قیمت ٩ دلار در ماه، پست  استورهای اینستاگرام را برنامه ریزی می‌کنند.

این ابزارها قابلیت آن را دارند که استوری را روی دسکتاپ شما بسازند و برنامه‌ریزی کنند، ولی به طور خودکار از طرف شما پست نمی‌شوند. این برنامه به تلفن همراهتان اعلان می‌فرستد و سپس خودتان باید استوری‌های از پیش ساخته‌شده را مستقیما در اینستاگرام پست کنید.

۳- محتوای استوری اینستاگرام‌تان را بسازید

بیایید نگاهی بیاندازیم به چیزهای مختلفی که می‌شود در استوری گنجاند و همینطور به روش‌های خلاقانه‌ای که با آن می‌توان تولید محتواهای جالب کرد. استوری اینستاگرام فرصت خلاقیت را به شما می‌دهد و تنها چیزی که محدودتان می‌کند قوۀ تخیل‌تان است.

توجه: معمولا استوری با نسبت های ٩ به ۱۶ عمودی یا ابعادی با عرض ۱۰۸۰ در طول ۱٩۲۰ قالب بندی می شود.

متن، عکس و فیلم در استوری

استوری‌ها به شکل محتواهای کوتاه مدت طراحی می‌شوند مثلا عکس‌ها در استوری به مدت ۶ ثانیه و ویدئوها بسته به طول زمان ضبط تا ۱۵ ثانیه پخش می‌شوند. همچنین می‌شود پستهای متنی ایجاد کرد که در پس زمینۀ آنها رنگ خاصی بکار رفته باشد و استوری را با قراردادن متن شروع کنید. این استوری‌ها هم به مدت ۶ ثانیه پخش می‌شوند.

وقتی صحبت از استوری به میان می‌آید ایجاد نوع خاصی از محتوا مد نظر نیست بلکه بیشتر برمی‌گردد به اینکه به چه روشی بهترین خدمات را به مخاطبان‌تان ارائه می‌دهید و چگونه محتوایی با کیفیت ایجاد می‌کنید که با آن پیامتان را به مخاطب انتقال دهید. معمولا این محتوا ترکیبی از عکس، فیلم، و حتی متن ساده است که همه درون یک  توالی استوری قرار می‌گیرند.

کاربرد متن، عکس و فیلم در استوری اینستاگرام

آپلود سادۀ عکس، ضبط (یا آپلود) فیلم، و یا پست متنی ابتدایی‌ترین سطح استوری برای بازاریابی اینستاگرام است. می‌توان با جمع و باز کردن انگشتان روی عکس اندازه آنها را تغییر داد و با اضافه کردن یک سری خطوط، متن، Gif و چیزهای دیگر آنها را کامل‌ و جذاب‌تر کرد.

مثلا در پست زیر که مربوط به برند Octonation است، فیلم درون کادر مربعی در استوری گذاشته شده و اندازۀ آن کوچک شده است سپس یک سری خطوط به وسیلۀ قلم ها، یک Gif تعجب (wow)، چند فلش، و دکمه های “octo TV” و “on” به آن اضافه شده تا کل استوری را شبیه به تلویزیون کند.

بکارگیری خلاق کادر برای فیلم به صورت تلویزیون برای تعامل بیشتر با کاربر

به علاوه، ویدئوها ممکن است لایه‌های متن یا انیمیشن در خود داشته باشند تا با آن ها بعد و جذابیت فیلم را بیشتر کنند. ویدئوهای با دور تند (fast-moving) در فرجه‌های کوتاه ممکن است بسیار تاثیرگذار باشند. روش‌های خلاقانه ویدئویی مثل این فیلم از برند  Amanda Robinson احتمالا با ابزارهای مختلف نرم افزار ویرایش فیلم ساخته شده و سپس در استوری اپلود شده‌اند.

 

بکارگیری همزمان ویدئو و متن بر روی آن برای جذب مخاطب

ابزارهایی برای خلق استوری‌های جالب‌تر:

استوری‌ها را می‌توان مستقیما در خود اپ اینستاگرام ساخت (با گرفتن عکس یا فیلم یا ساختن پست متنی). ابزارها و نرم افزارهای جداگانه ای هم هستند که می‌توان با آنها این پست‌ها را ساخت و در استوری آپلود کرد.

برای مثال Amy porterfields تصاویر گرافیکی زیبایی می‌سازد که با شخصیت و سبک برندش کاملا همخوانی دارد و منحصرا  برای استوری اینستاگرام طراحی و قالب بندی شده‌اند.

نرم افزار Canva ابزاری عالی برای طراحی است برنامۀ پایه رایگان و هزینه برای یک سری ویژگی‌های بیشتر  ۱۲/٩۵دلار برای هر عضو تیم در ماه است.

در این برنامه می‌توانید میان طیف گسترده‌ای از الگوها (برای تصاویر ٩:۱۶ قالب بندی شده اند) انتخاب کنید و با آنها عکس را تغییر دهید، متن‌ها را ویرایش کنید و طوری شخصی‌سازی کنید که به برندتان بخورد. به کمک این برنامه می‌توانید خیلی سریع و آسان تصاویر زیبایی برای استوری خود خلق کنید.

نمایی از الگوهای از پیش آماده شده برنامه  کانوا

برای الگوهای ویدئویی هم wave.video ابزاری است با عملکرد آسان که کمک می‌کند خیلی سریع ویدیوهایی با فرمت ٩:۱۶عمودی بسازید. با این ابزار می‌توانید تصاویر، فیلم‌ها و آهنگ‌های متنوعی را پیدا کنید که حق امتیازشان آزاد است. با استفاده از آنها ویدئوها راطوری شخصی‌سازی کنید تا برندتان را منعکس کند و در زاستای هدف شما در بازاریابی اینستاگرامی باشد. این ابزار هم یک گزینه رایگان با ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای در اختیارتان می‌گذارد، برای ویدیوهای یک دقیقه‌ای باید ۱۰ دلار در ماه پرداخت کنید

نمایی از رابط کاربری برنامه ویوو ویدیو

4- محتوای استوری خود را برای جذاب شدن بهینه‌سازی کنید

در برخی از مثال‌های بالا می‌بینید که استفاده از Gif ها و استیکرها می‌تواند محتوا را جذابتر و سرگرم کننده‌تر کند.  استفاده بجا از استیکرها و عناصر دیگر باعث افزایش جذابیت و تعامل استوری‌تان‌ می‌شود و شما را هر چه بیشتر به سمت هدف‌ بازاریابی‌تان پیش می‌برد.

بعضی از این استیکرها که خیلی برای جذب مخاطب و ایجاد تعامل کمک می‌کنند، اینها هستند:

 • موسیقی

 • نظر سنجی

 • پرسش

 • شمارش معکوس

 • اسلایدر ایموجی  (emoji slider)

 • کوئیز

این استیکرها کمک می‌کنند که بازدید کننده‌ها مستقیما با استوری شما در تعامل باشند. این موضوع باعث می‌شود که مطالب شما در فید آنها بالاتر و فعال تر باشد و همچنین به شما دید وسیع‌تری دربارۀ مشتریان‌تان می‌دهد.

من در پست استوری خودم که دربارۀ یک پرواز درجه ۱ بود، ترانه «گلامورس» از Fergie را اضافه کردم که خیلی به موضوع استوری می‌خورد. با اضافه‌کردن استیکر ترانه،خودِ آهنگ، متن ترانه و جزئیاتش استوری را شاد و سرگرم کننده کردم. یک GIF هواپیما هم اضافه کردم که کمی جنب و جوش را بیشتر کند اما همچنان موسیقی باعث شده بود که مخاطبان جذب این پست شوند.

استفاده از موسیقی در پس زمینه استوری برای جذب بازدیدکننده و تعامل بیشتر

استیکرهای نظرسنجی، پرسش و کوئیز ابزارهایی کاربردی برای ارتباط مستقیم با مخاطب در بازاریابی اینستاگرامی هستند. با این ابزار که بازدیدکننده‌ها می‌توانند گزینه‌ای را انتخاب کنند، به شما بازخورد بدهند، سوال بپرسند و به سوالی پاسخ بدهند، و بسیاری کارهای دیگر انجام بدهند. این استیکرها برای همۀ برندها ارزشمند هستند. ولی برای برندهای با ساختار بیزینس به بیزینس (B2B) مفیدتر خواهند بود و به آنها کمک می‌کنند که بهتر با فالوورهای‌شان در ارتباط باشند. یکی از نمونه‌های برجسته این موضوع برند  TSA است که اجازه می‌دهد فالوورها سوالات مختلفی بپرسند، سپس بهترین سوال‌ها یا مرتبط‌‌ ترین پرسش‌ها را در توالی استوری شان پست می‌کنند.

نمونه کادر پرسش در استوری و پاسخ  فالوورها

استیکر شمارش معکوس به شما این امکان را می‌دهد که زمانی را برای رویدادی در آینده تعیین کنید. فالوورها هم می‌توانند روی استیکر بزنند تا پیام یادآوری زمان شروع رویداد را از طرف شما دریافت کنند. این ابزار برای رویدادهای آموزشی، انتشار پادکست‌ها و فعالیت‌های دیگری است  که می‌خواهید مشتریان‌تان در آنها شرکت کنند.

در آخر، ایموجی اسلایدر(emoji slider) استیکری بامزه و خنده‌دار است که می‌توانید با استفاده‌های خلاقانه از آن در استوری، افراد را به پاسخ دادن و تعامل داشتن جذب کنید.

برای ساختن این استوری برای حساب اینستاگرامم لیوان خالی شراب را نگه داشتم، ایموجی اسلایدر را کنارش فعال کردم و در متنی پرسشی از آنها پرسیدم که در آن شب چقدر شراب می‌خواهند. خیلی‌ها به استیکر پاسخ دادند و این پاسخ‌ها به من این امکان را داد تا من هم به دایرکت به آنها پیام بدهم و به گفتگویی خصوصی با آنها بپردازم.

استفاده از اسلایدر ایموجی در استوری اینستاگرام برای تعامل بیشتر

 

استیکرها تنها راه بالاتر بردن جذابیت محتوای استوری شما نیستند هرچند که ابزاری قدرتمند هستند و باید راه استفاده از آنها را پیدا کنید. بعضی کارهای دیگری که می‌توانید برای جذابیت بخشیدن به استوری‌تان انجام دهید اینها هستند:

 • سعی کنید تماشا کردن  یا خواندن مطالب استوری راحت باشد. از آنجا که استوری‌ها خیلی سریع رد می‌شوند اگر زیادی به هم ریخته و شلوغ باشند، افراد فقط آنها را رد می‌کنند یا متوجه پیام نمی‌شوند.

 • از رنگ‌های پررنگ و متضاد استفاده کنید تا پیام اصلی بیشتر به چشم بیاید.

 • از GIF های شکل پیکان یا روش های دیگری استفاده کنید تا دنبال کنندگان خود را ترغیب کنید که برای اطلاعات بیشتر به استوری بعدی بروند ، و شما هم بتوانید همچنان فالوورها  را  در استوری نگه دارید.

یکی از آخرین استراتژی‌های جذاب‌تر کردن استوری که باید بدانید، گذاشتن لینک Swipe Up در آن است. اگر حساب کاربری تجاری یا ایجادکننده و بیش از 10K فالوور دارید یا اگر حساب تایید شدۀ اینستاگرامی دارید، این گزینه را در اختیار شماست تا به هر پست استوری خود یک URL  اضافه کنید. حتی اگر این گزینه را هم ندارید، با  استفاده از ویدیوهای IGTV می‌توانید لینکی را به استوری خود اضافه کنید تا افراد از طریق آن بتوانند IGTV  شما را ببینند.

لینک Swipe Up  تاکتيکى جذاب و همچنین ابزار تجاری ارزشمند در بازاریابی اینستاگرامی است که با آن بازدیدکنندگان را به مقصدى آنلاین بیرون از استوری‌تان می‌فرستید. اگر از قابلیت Swipe Up برای استوری‌تان استفاده می‌کنید، یک GIF  هم بگذارید تا به افراد یادآوری کنید که صفحه را بالا بکشند. همچنین پایین استوری که دستورالعمل See More  دیده می‌شود، یک پیکان یا دایره اضافه کنید. خلاصه اینکه به مخاطب‌تان راهنمایی واضحی بدهید که به دنبال نشانی برود!

بکارگیری قابلیت Swipe Up در استوری برای هدایت به یک URL

5-بهینه سازی محتوای اینستاگرام  برای افزایش Reach

تا اینجا، تاکتيك‌ها و استراتژی‌های زیادی را شرح داده ایم که به كمك آنها استوری جهت بازاریابی اینستاگرامی بسازید. ولی باید حتما به این نکته هم فکر کنید که چطور افراد بیشتری را به دیدن این استوری ها ترغیب کنید.

یک سری استراتژی هست که می‌توانید برای بالابردن میزان Reach به استوری خود و ارائه و آن در اینستاگرام از آنها استفاده کنید. وقتی که صحبت از فالوورهای فعلی شما به میان می‌آید، به این نکات توجه کنید:

 • روز و ساعتی را برای پست‌گذاری انتخاب کنید که بیشترین بازدید کننده را دارید. میزان بازدید از استواری خود در Insight را بررسی کنید تا بتوانید بهترین زمان یا روز را تعیین کنید.

 • پاسخگوی افرادی باشید که روی استیکر‌ها کامنت یا سوالی می‌گذارند یا در جواب یک استوری به دایرکت شما پیام می‌فرستند. اینستاگرام این تعامل‌ها را بررسی می‌کند. پس هرچه بیشتر فالوورهای‌ را درگیر استوری‌هایتان کنید در فید آنها بالاتر قرار می‌گیرید.

علاوه براین، برای اینکه Reach آنهایی که شما را دنبال نکرده‌اند و  کاربران تازه وارد اینستاگرام را به استوری‌های‌تان بیشتر کنید، تاکتیک‌های مختلفی وجود دارد.

از برچسب‌های لوکیشن تگ استفاده کنید.

لوکیشن تگ یک از رموز جذب بیشتر بازدید کنندگان جدید است! . وقتی به استوری‌تان لوکیشن تگ اضافه می‌کنید، احتمال آن  که در جستجوهای مربوط به آن مکان و جاهای دیگر دیده شوید، بیشتر می‌شود. در اینجا رمز موفقیت آن است که تا آنجا که می‌شود به سراغ کوچک‌ترین مکا‌نها بروید. مثلاً ساختمانی خاص، پارک یا تقاطعی خاص، یا دفترکاری مشخص را برچسب لوکیشن بزنید. برای نقشه‌های اینستاگرام، بدیهی است که هر مکان کوچکی را مکان‌های دیگری احاطه کرده‌اند که در مجاورت جایی خاص و در شهر و کشوری خاص قرار دارند. با تگ کردن مکانی کوچک ممکن است در جستجوهای گسترده‌تر هم دیده شوید. ولی اگر نام شهر را تگ کنید، در جستجوی مکان های کوچکتر آن شهر نشان داده نمی‌شوید.

در این مثال، دانشگاه ملی را تگ کردم و در سه جستجوی بعدی مکان های مرتبط با این محل تگ شده ظاهر شدم.

استراتژی بکارگیری لوکیشن تگ در استوری اینستاگرام

 

از هشتگ های اینستاگرام استفاده کنید

می‌دانیم که هشتگ‌ها برای دستیابی به پست‌ها خیلی قدرتمند هستند و همچنین می‌توانند در مورد استوری‌هم خیلی مفید باشند. هرچند محدودیت‌هایی وجود دارد که لازم است بدانید. یکی از این محدودیت‌ها، این است که به هر استوری فقط یک هشتگ می‌توان اضافه کرد، البته در استوری‌های متوالی می‌شود برای هر پست هشتگی جداگانه گذاشت.

اگر از کادر متنی برای افزودن هشتگ استفاده می‌کنید، اینستاگرام فقط سه تای اولی را می‌پذیرد، پس تنها سه تای آنها مفید خواهد بود. همچنین نباید هشتگ‌ها را در استوری‌تان پنهان کنید. آنها باید کاملا خوانا و واضح باشند در غیر این صورت اینستاگرام آنها را بعنوان هشتگ‌های کاربردی اجرا نمی‌کنند.

وقتی که از هشتگ در پست استوری خود جهت بازاریابی استفاده می‌کنید، بطور کلی باید تا جایی که ممکن است محدودۀ آن را جامع‌تر در نظر بگیرید. برای روشن‌تر شدن موضوع، مثلا بکاربردن Flowers# احتمالا بهتر از بکاربردن SummerGardenIdeas # باشد. این بدان معنی نیست که مورد دوم بی‌فایده است، اما از آنجا که استوری‌ها تنها ۲۴ ساعت در دسترس هستند، فرصت برای ظاهر شدن در جستجوها کوتاه است.

اگر هدف هشتگ‌های شما خیلی خاص باشد، ممکن است در طول ۲۴ ساعت خیلی کم دیده شود، اما بالعکس، با یک هشتگ عمومی‌تر که بازدید‌هایش خیلی بیشتر است، احتمال نشان دادن پست شما در جستجوها بالا می‌رود، و استوری شما بازدید بیشتری خواهد گرفت.

حواستان باشد که هیچ تضمینی برای اینکه در جستجوی هشتگ ظاهر شوید جود ندارد. صرف نظر از اینکه چه تعداد استوری یک هشتگ بخصوص را به کار برده باشند، خود اینستاگرام هم بر اساس الگوریتم‌های مختلفی تعداد نتایج نمایش داده شده برای هر کاربر را محدود می‌کند. خوب چرا؟ چون هیچکس دوست ندارد با یک جستجو مجبور شود ۴۰۰ استوری را ببیند.

کاربران اینستاگرام

اگر می‌خواهید کاربران بیشتری مطالب شما را ببینند، کاری کنید که افراد بیشتری دلیل خوبی برای به اشتراک گذاری آن را داشته باشند. مثلا اگر کاربرانی را در استوری خود تگ کنید ( طوری که بخشی از پست استوری شما باشند) در آن صورت آنها استوری شما را به اشتراک می‌گذارند و این مورد باعث می‌شود که شما بیشتر در معرض دیده‌شدن قرار بگیرید.

در استوری زیر، رستوران و مرکز خریدی که رستوران در آن قرار دارد، به عنوان کاربر تگ شده‌اند، در نتیجه هر دوی آنها می‌توانند استوری شما را برای مخاطبان خود به اشتراک بگذارند.

تک کردن افراد و حساب‌های مشهور برای به اشتراک گذاری  مجدد توسط آنها

خوب، وقت اشتراک گذاری است! برای این کار در پایین استوری‌ها، علامت موشک کاغذی کوچکی گذاشته شده است. کاربران با زدن روی این موشک کاغذی می‌توانند استوری شما را مستقیما به دایرکت کاربران دیگر بفرستند و به اشتراک بگذارند. اگر محتوای بسیار با ارزش یا سرگرم کننده‌ای را به اشتراک بگذارید که لازم باشد مخاطبان شما هم آن را منتشر کنند، حتما این کار را خواهند کرد. و بالاخره، گیرنده با دریافت پیام دایرکت (DM) استوری شما را مستقیما خواهد دید.

نتیجه گیری

همانطور که در این راهنمای بازاریابی اینستاگرامی مشاهده شد، روش‌های بسیار گوناگونی برای ساختن استوری و استفاده از آن وجود دارد. این همان چیزی است که آنها را منحصر به خودتان می‌کند و به شما کمک می‌کند در عین حالی که به شخصیت برندتان وفادار هستید، محتوا را شخصی سازی کنید.

وقتی که بر ساختن استوری‌هایی برای نشان دادن برندتان، برقراری ارتباط با مخاطبان، و ارزش قائل شدن برای آنها تمرکز می‌کنید، حتما آنها را در تعامل و پاسخگویی با خود نگه خواهید داشت.

هر چه بیشتر آنها مطالب شما را ببینند و با شما تعامل داشته باشند، جزء اولین استوری‌های بنر استوری‌شان قرار خواهید گرفت. این موضوع به شما کمک می‌کند که همیشه در مقابل چشمانشان باشید و به اهدافی که در ابتدای این راهنما تعیین کرده‌اید دست پیدا کنید.

نظر شما چیست؟ تا کنون برای ساخت یک استوری برنامه ریزی کرده‌اید؟ قصد دارید پس از خواندن این مطالب امتحان کنید؟ لطفا نظرات یا نکات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کتاب ماشین محتوا
دن نوریس

امتیاز سایت آمازون