برای بسیاری از ما تصور موفقیت از اشتباه امری ناممکن به‌نظر می‌رسد. برای اکثر ما اشتباه برابر است با شکست و نمی‌توانیم تصور کنیم موفقیت با اشتباه رابطه‌ی مستقیمی داشته باشد. حالا متیو ترنر در کتاب تازه‌اش با عنوان اشتباه موفق ، می‌خواهد به ما نشان دهد که از دل هر اشتباه، موفقیتی می‌شکفد و می‌روید. او برای اینکه این مساله را با عینیت و واقعیت به ما نشان بدهد، سراغ ۱۶۳ کارآفرین موفقی رفته که در پس موفقیتشان اشتباهات بسیاری وجود دارد. او به ما راز موفقیت این کارآفرینان را می‌نمایاند. راز موفقیت آن‌ها اشتباه نکردن نیست، بلکه نوع نگاهشان به اشتباهاتشان و پذیرش آن‌ها و سپس پذیرفتن درسی است که هر اشتباه با خود دارد.

آیا اشتباه موفق وجود دارد-is-there-any-successful-mistake

زندگی برای انجام همه‌ی اشتباهات ممکن، فرصت کافی در اختیار ما قرار نمی‌دهد. پس چه بهتر که در مسیرمان از اشتباهات دیگر افرادی که از آن‌ها گذر کرده و به موفقیت رسیده‌اند، بیاموزیم. کارآفرینان موفقی که هر اشتباه را به نقطه‌ای برای سرآغاز موفقیت‌هایشان تبدیل کردند. آن‌ها به‌راحتی گفتند: «اشتباه کردم.» اشتباهشان را پذیرفتند و بعد مسیر جدیدی را شروع کردند. هیچ‌کدام از این افراد موفق ادعا نمی‌کنند اشتباهی نداشته‌اند و همیشه درست و خوب عمل کرده‌اند. آن‌ها به اشتباهاتشان افتخار هم می‌کنند و خیلی راحت درباره‌ی آن‌ها حرف می‌زنند. همین نوع برخورد با اشتباهاتشان بوده که آن‌ها را در مسیر موفقیت قرار داده است.

اشتباه موفق

حالا ببینید‌ آیا می‌توانید بین اشتباهات و موفقیت رابطه‌ای پیدا کنید؟ قرار نیست همیشه اشتباه کنیم. بلکه قرار است از اشتباه‌کردن نترسیم و از اشتباهمان درس بگیریم. اشتباه و موفقیت زمانی کنار هم می‌آیند که ما درس نهفته در اشتباه را بیاموزیم و آن اشتباه را دوباره تکرار نکنیم. اگر قرار بود هرکسی با انجام یک اشتباه از میدان به‌در برود، اکنون برق وجود نداشت. لامپی اختراع نمی‌شد و تلفن هم نبود. تمام این‌ها حاصل اشتباهات مکرر سازندگانشان و سپس گام بعدی به‌سوی موفقیت بوده است.

اشتباه‌کردن اشتباه نیست

اگر به این دید به اشتباه نگاه کنیم که بخشی از زندگی انسانی است و از آن گریزی نیست، می‌فهمیم که اشتباه‌کردن اشتباه نیست. بلکه درس نگرفتن از آن و درست ندیدن آن و نپذیرفتن آن اشتباه است. چیزی که ما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد، رفتاری شبیه کارآفرینان موفق است. متیوترنر در کتاب اشتباه موفق با ۱۶۳ انسان جاه‌طلب موفق مصاحبه کرده و خودش می‌گوید که از این مصاحبه‌ها شگفت‌زده شده است. او می‌گوید:

«من می‌دیدم که آن‌ها با بیان داستان‌های موفقیتشان اعتمادبه‌نفس مرا بالا می‌برند، نه اینکه بخواهند با بیان مشقت‌هایشان شکنجه‌ام بدهند. همه‌ی آن‌ها بر اشتباهاتشان متمرکز بودند. چرا؟ چون تصورشان این است که از اشتباهاتشان بیشتر می‌آموزند تا از موفقیت‌هایشان. این گفتگوهای فراوان مرا از ابهام خودساخته‌ام بیرون کشید و همه‌چیز را کاملاً برایم روشن کرد. ما از اشتباه‌کردن و شکست می‌ترسیم و خودمان را با کسانی که تحسینشان می‌کنیم، در مقایسه قرار می‌دهیم که این موفقیت را برایمان غیرممکن می‌کند. آن‌قدر خود را به یک ایده مقید می‌دانیم که ترجیح می‌دهیم محتاط عمل کنیم و ابداً دست به هیچ کاری نزنیم. این قابل درک است؛ چون ما با ترس و پرهیز از شکست و اشتباه، بار آمده‌ایم.»

 

 

کتاب اشتباه موفق

متیو ترنر در کتاب «اشتباه موفق» سعی بر سرگرم کردن و آموزش و الهام‌بخشی شما دارد. به‌همین‌دلیل هر مرحله از کتاب با بخش نکات کلیدی و تکالیف قابل انجام پایان می‌پذیرد. این تمرین‌ها به شما اجازه می‌دهد تا مستقیم هرآنچه را می‌آموزید به‌کار ببندید، تا کار را ساده‌تر کنید. او علاوه بر توضیح کامل تکالیف در پایان هر بخش، نسخه PDF از این تکالیف را روی وب‌سایتش قرار داده که امکان پرکردن و پرینت آن هم وجود دارد.

این صفحات با مطالعات موردی پی‌درپی که فقط محتوای به‌دردنخور بیشتری را توی صورتتان پرتاب کنند، پر نشده‌اند. بلکه شما از ابتدای کتاب در آستانه‌ی سفری هیجان‌انگیز هستید که شما را در مسیر ۷ مرحله‌ای تصمیم و هدف راهنمایی می کند. کتاب با این هدف طراحی شده که به شما نشان دهد چگونه موفق‌ترین افراد جهان با سختی‌ها روبه‌رو می‌شوند و چگونه شما هم می‌توانید اینگونه عمل کنید. کتاب نه فقط برای الهام بخشی به شما، بلکه به‌منظور فراهم‌آوردن ابزارهای لازم برای ساختن نسخه‌ی اشتباه موفق شخصی خودتان نوشته شده است.

آنچه از این کتاب می‌توانید انتظار داشته باشید، چند فصل در هر مرحله است که هرکدام موضوعی متفاوت و مجموعه‌ای از نکات کلیدی را مطرح می‌کنند. این کتاب اینجا نیست که فقط سرگرمتان کند یا تنها به شما الهام ببخشد، بلکه درعین‌حال به شما آموزش می‌دهد.

۷ مرحله از اشتباهات ارزشمند

ما به عادت‌هایمان وابسته می‌شویم و درست وقتی از حاشیه‌ی امن خود خارج می‌شویم، دچار غم و رنج و پیچ‌وخم‌های شور و هیجان می‌شویم. پس وقتی اشتباهی مرتکب می‌شوید یا شکست می‌خورید، تغییر را به زندگی‌تان دعوت می‌کنید. روند مشخصی برایتان شکل می‌گیرد که احتمالاً این ۷ مرحله را دارد:

 • شوک
 • درد و رنج
 • چانه زنی
 • افسردگی
 • نقطه اوج
 • بازسازی
 • پذیرش 

این سفر ماهرانه و دقیق می‌توان کل جهانتان را از نو تعریف کند. متیو ترنر خودش را موظف می‌داند تا در این کتاب به شما این موارد را در طی سفرتان بیاموزد:

 • اینکه کشف کنید موفقیت برای شما چه معنایی دارد و زندگی‌تان را وقف رسیدن به آن کنید.
 • بر ترس از شکست غلبه کنید، طوری که نتواند مانع حرکت شما و رسیدنتان به بزرگی شود.
 • یاد بگیرید که چطور متوجه اشتباهاتتان قبل از وقوع شوید و آن‌ها را درجا به موفقیت تبدیل کنید.
 • با طرز فکری درست و قاطع با این ۷ مرحله از اشتباهات ارزشمندتان کنار بیایید.
 • به‌جای اینکه زندگی و وقتتان را صرف نگاه‌کردن به کسانی کنید که تحسین شما را برمی‌انگیزند، خودتان یکی از آن‌ها باشید.
 • خودتان را با اشتباهاتتان تعریف نکنید. 

چرا باید این ۷ مرحله را بدانید؟

سفر کارآفرینی‌تان با این مراحل شکل می‌گیرد. قبل از اینکه بتوانید بر اشتباهات و خطاهایتان غلبه کنید، ابتدا باید درک کنید آن‌ها چه شکل و شمایلی دارند، ماهیتشان چیست و چگونه رخ می‌دهند. به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را قبل از وقوع تشخیص دهید و وقتی روی می‌دهند، بر آن‌ها غلبه کنید

مرحله اول سفر، با شوک آغاز می‌شود. شوک، این لحظه‌ی ناخوشایند بحرانی، شامل ۷ ویژگی است که اشتباهات یک کسب‌وکار را شکل می‌دهد. همچنین درباره‌ی علامت‌ها و نشانه‌هایی می‌آموزید که درست پیش از اشتباهاتتان خودشان را به شما نشان می‌دهند.

در مرحله دوم، درباره‌ی درد و رنج سخن به میان آمده است. این بخش پیرامون ۴ نوع درد است که هر کارآفرینی معمولاً با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و ناچار به رویارویی با آن‌ها است. همچنین می‌آموزید که چطور این درد و رنج‌ها را به انگیزه و تمرکز در کسب‌وکارتان تبدیل کنید.

مرحله سوم چانه‌زنی است. در این مرحله با ۳ روش چانه زنی و مذاکره آشنا می‌شوید که برای کسب‌وکارتان خطرناک محسوب می‌شوند و درمی‌یابید که چرا به هیچ‌کدامشان نیازی ندارید. تنها دستورالعملی که بیشتر افراد را از افتادن در گرداب اشتباهات مکرر نجات می‌دهد، در این بخش بیان شده است.

مرحله چهارم به افسردگی می‌رسیم. نوعی رنج که هر کسب‌وکاری در بررسی و تحلیل اشتباهاتش به آن مبتلا می‌شود. اینجا می‌فهمیم که چرا این مرحله اغلب کسب‌وکارمان را به‌عنوان یک فرد معرفی می‌کند و چطور باید آن‌را تشخیص و مورد توجه قرار دهیم. در نهایت به آنچه که نیاز دارید تا از این مرحله گذر کنید و از فشار ناشی از آن رهایی یابید، پرداخته شده است.

در مرحله پنجم به نقطه اوج می‌رسیم. نقطه‌ای که به آن Aha moment یا لحظه‌ی کشف و دریافت هم گفته می‌شود. اینکه چطور چشم‌هایتان را باز کنید و اطرافتان را به‌دقت ببینید، و اینکه چطور اکثر افراد مهم‌ترین جنبه را در نقطه عطف فراموش می‌کنند، در این مرحله مورد بررسی قرار گرفته است. این به شما کمک می‌کند که دچار این فراموشی نشوید.

در مرحله ششم یعنی بازسازی، ۴ راه برای بازسازی کسب‌وکارتان به شما آموزش داده می شود. همچنین می‌آموزید چطور مسیری را انتخاب کنید که برای شما بهترین است.

مرحله هفتم یا نهایی، پذیرش است. اینجا تفاوت بین رشد فردی و ادراک را درمی‌یابید. اینکه چطور مطمئن شوید که اشتباهاتتان را مجدداً تکرار نمی‌کنید، و همچنین مفهوم داشتن یک ذهن موفق و روش ایجاد آن را در این مرحله یاد خواهید گرفت.

متیو ترنر، استاد داستان‌گویی و نویسنده‌ای مشتاق است که با متفکران خلاق و کارآفرین‌های بزرگی کار می‌کند. او بعد از مصاحبه‌هایش با ۱۶۳ چهره‌ی مقتدر و ماندگار، کشف کرد که افراد موفق چطور بر ناملایمات و شکست‌هایشان غلبه می‌کنند و با درک اشتباهاتشان، نه تنها به کارشان پایان نمی‌دهند، بلکه اشتباه آن‌ها اساس بزرگترین ایده‌هایشان را شکل می‌دهد.

نویسنده‌ی کتاب اشتباه موفق در مسیر تحقیقات و یافته‌هایش، آنچه را که افراد موفق و برجسته را از افراد عادی دیگر جدا می‌کند با خوانندگانش به اشتراک می‌گذارد و به آن‌ها کمک می‌کند برای خودشان ذهنی برتر و موفق بسازند و با کمک آن بتوانند زندگی‌ای سرشار از معنا و حال خوش و تعادلی بین کار و زندگی آزاد و رها را تجربه کنند.

دیدگاه شما درباره اشتباه موفق چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با نورندبوک در میان بگذارید.

 

محتوا به‌روز دنیا در زمینه کسب وکار را در اینستاگرام ما دنبال کنید.

 

اشتباه موفق
متیو ترنر

امتیاز سایت آمازون